2435/846
Halldor Gunnløgsson (f. Frederiksberg 1918, d. Rungsted 1985)
Et par væglampetter af stål forsynet med cylindrisk, justérbar skærm. Model nr. 48627. Udført hos Louis Poulsen. D. 24. (2)
Litteratur: “LP-Nyt” nr 203, 28. oktober 1958, gengivet og omtalt s. 1630.
Alders- og brugsslitage, herunder ridser og mærker. Der garanteres ikke for funktionaliteten.
Moderne kunst og design, 27. august 2024
Vurdering
Hammerslag