2021/753
Oval papirkurv af sortlakeret metal. Hanke omviklet med patineret peddigrør. Udført for Torben Ørskov & Co. H. 34,4. B. 28. D. 22.
Vipper en smule. Alders- og brugspatina herunder overfladeridser og mærker. Papirkurvens nederste del med slitage i dele af sort lakerning samt let overfladerust herved.
Moderne kunst og design, 19. maj 2020
Vurdering
Hammerslag