2021/​753

Grethe Kornerup-Bang

Oval papirkurv af sortlakeret metal. Hanke omviklet med patineret peddigrør. Udført for Torben Ørskov & Co. H. 34,4. B. 28. D. 22.

Vipper en smule. Alders- og brugspatina herunder overfladeridser og mærker. Papirkurvens nederste del med slitage i dele af sort lakerning samt let overfladerust herved.

Moderne kunst og design, 19. maj 2020

Vur­dering

2.000 DKK

Hammerslag

1.100 DKK

1.100 DKK
1.050 DKK
1.000 DKK