Erik Henningsen (f. København 1855, d. sst. 1930)
“Kvarterets Plejesøn”. Sign. Erik Henningsen 1910. Olie på lærred. 58×44.
Udstillet: Charlottenborg 1910 nr. 193.
Nålehuller i kanter. Mindre krakeleringer og enkelte minimale afskalninger.
Ældre malerier, møbler og varia, 27. september 2021