1817/19
Wilfred Glud (f. København 1872, d. sst. 1946)
Kunstnerkomsammen. Sign. W. Glud 1915. Olie på lærred. 121×152.
På bagside udstillingsmærkat. På maleriet ses Wihelm Glud med sin hustru, Karen, H. A. Kähler sammen med svigersønnen L. A. Ring samt to ubekendte herrer.
Krakeleringer.
Ældre malerier og møbler, 23. april 2018
Vurdering
Hammerslag