2132/​3

Edward Prior lommeur med spindelgang i tredobbelt kasse af forgyldt metal og skildpadde, fremstillet til det tyrkiske marked, hvid skive med arabiske tal, signeret Edward Prior London, forgyldt værk signeret Edw Prior, No 53248. De to inderste kasser mærket JD, alle tre kasser med hjerteformet mærke. 19. årh.s første halvdel. Vægt i alt 144 g. Kassediam. 61/51/41 mm.

Uret fungerer, men der garanteres ikke for funktionaliteten. Fremstår med alders- og brugsslitage. Skive med hårrevne og mindre afslag ved viser-midte. Forgyldning slidt. Skildpadde med enkelte små revner og afslag, enkelte manglende pliqué søm. Optræksnøgle medfølger ikke.

Ældre malerier, møbler og varia, 9. august 2021

Ure ▸ Lommeure

Vur­dering

3.000–5.000 kr

Hammerslag

39 bud

(Autobud) 9.000 kr
8.500 kr
(Autobud) 8.000 kr
7.500 kr
6.500 kr
6.000 kr
(Autobud) 5.500 kr
5.000 kr
4.800 kr
4.600 kr
(Autobud) 4.400 kr
4.400 kr
(Autobud) 4.200 kr
4.000 kr
(Autobud) 3.800 kr
3.600 kr
(Autobud) 3.400 kr
3.200 kr
(Autobud) 3.000 kr
2.900 kr
(Autobud) 2.800 kr
2.700 kr
(Autobud) 2.600 kr
2.500 kr
(Autobud) 2.400 kr
2.300 kr
(Autobud) 2.200 kr
2.100 kr
(Autobud) 2.000 kr
1.950 kr
(Autobud) 1.900 kr
1.850 kr
(Autobud) 1.800 kr
1.750 kr
1.700 kr
1.650 kr
1.600 kr
1.550 kr
1.500 kr