2039/773
Axel Salto (f. København 1889, d. Frederiksberg 1961)
Stor bordskål af stentøj, yderside modelleret i riflet stil. Dekoreret med Sung glasur. Sign. Salto, 20568. Kgl. P. Udført 1952. H. 15. Diam. 25,5.
Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker. Øverste kant med reparation samt et lille afslag.
Moderne kunst og design, 22. september 2020
Vurdering
Hammerslag
18 bud