2132/839
Piet Hein (f. 1905, d. 1996)
Bruno Mathsson (f. Värnamo, Sverige 1907, d. sst. 1988)
“Superellipse”. Spisebord med udtræk samt klemben af forkromet stål, top af hvid laminat med aluminiumskant. To tilhørende tillægsplader. Model B412. Udført og mærket hos Fritz Hansen, 1990. H. 71. L. 150/250. B. 100. (3)
Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser, mærker samt rust på stel.
Moderne kunst og design, 10. august 2021
Vurdering
Hammerslag
10 bud