1934/​1513

Stor skønvirke punchebowle af hammerslået sølv, indvendigt forgyldt, drevet med bladkranse og bladværk samt med perlestaf, hanke og lågknop med træ. Låg graveret “Harald Hammer (Sølvkælderen) Kompagnistræde 1 København Vandrepokal 1969”. Heimbürger, København 1926. Vægt i alt 3205 gr. H. 42 cm.

Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker. Låget lukker let skævt til.

Varia, 22. august 2019

Vur­dering

10.000–12.000 DKK

Hammerslag

10.000 DKK

(Autobud) 10.000 DKK
9.500 DKK
9.000 DKK
(Autobud) 8.500 DKK
8.500 DKK
8.000 DKK
(Autobud) 7.500 DKK
7.500 DKK
7.000 DKK