1934/1513
Stor skønvirke punchebowle af hammerslået sølv, indvendigt forgyldt, drevet med bladkranse og bladværk samt med perlestaf, hanke og lågknop med træ. Låg graveret “Harald Hammer (Sølvkælderen) Kompagnistræde 1 København Vandrepokal 1969”. Heimbürger, København 1926. Vægt i alt 3205 gr. H. 42 cm.
Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker. Låget lukker let skævt til.
Varia, 22. august 2019
Vurdering
Hammerslag