2426/128
Pejsesæt af hhv. patineret jern og messing, bestående af gnistfanger, skovl og ilddrager. Tilhørende stand af patineret kobber. 20. årh. Gnistfanger H. 74. B. 103. (4)
Brugsslitage. Ridser og mærker. Gnistfanger med rust.
Vurdering
Hammerslag