2204/797
Dansk snedkermester
Armstol med stel af bejdset birk. Sæde, sider og ryg betrukket med blå uld. Udført 1930–1940érne.
Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser og mærker. Uld med pletter, smuds og defekter.
Moderne kunst og design, 25. januar 2022
Vurdering
Hammerslag