2027/​793

Jo Hammerborg (f. 1920, d. 1982)

“Flet”. Standerlampe af aluminium, stamme med flettet sort skind. Udført hos Fog & Mørup. H. inkl. fatning 144.

Litteratur: Fog & Mørup katalog ca. 1968.

Almindelig brugsslitage. Ridser og mærker. Skærm mangler. Der garanteres ikke for funktionaliteten.

Moderne kunst og design, 30. juni 2020

Vur­dering

2.000 DKK

Hammerslag

1.000 DKK

1.000 DKK