2027/793
Jo Hammerborg (f. 1920, d. 1982)
“Flet”. Standerlampe af aluminium, stamme med flettet sort skind. Udført hos Fog & Mørup. H. inkl. fatning 144.
Litteratur: Fog & Mørup katalog ca. 1968.
Almindelig brugsslitage. Ridser og mærker. Skærm mangler. Der garanteres ikke for funktionaliteten.
Moderne kunst og design, 30. juni 2020
Vurdering
Hammerslag