854/​19

Laurits Tuxen (f. København 1853, d. sst. 1927)

“Sommerdag på Skagen Strand med Figurer”. Kunstnerens døtre Yvonne, stående, og Nina liggende med antagelig Vibeke Krøyer ved sin side på stranden en varm sommerdag. Sign. L. T. 1907. Olie på lærred. 80×118.

Lise Svanholms fortegnelse over Laurits Tuxens malerier nr. 719.

Udstillet: Charlottenborg 1908 nr. 543.

Udstillet: Skagen Tekniske Skole 1908.

Charlottenborg: “Mindeudstilling over Laurits Tuxen”, 1929 nr. 201.

Skagens Museum, “Skagen guld. Værker i privateje”, 2011, nr. P 427, afb. s. 5 og s. 75. På udstillingen blev maleriet kåret som det mest populære og fik i præmie en rensning af museets kyndige folk.

Skagens Museum og Fuglsang Kunstmuseum, “Tuxen. Farver, Friluft og Fyrster”, 2014–2015 nr. 71 afb. s. 218–219.

Afbildet: Bruun Rasmussen, “Eftersyn III” s. 94.

Apoteker Vagn Klæbel fotograferede Tuxen ved staffeliet i færd med at male nærværende maleri. Gengivet efterfølgende side.

Proveniens: Grosserer W. P. Heyman, dennes dødsboauktion Bruun Rasmussen 39, 1953 nr. 84. Bruun Rasmussen auktion 763, 2006 nr. 2031 solgt for ialt 1.500.000 DKK hammerslag. Dansk Privatsamling.

“Sommerdag på Skagen Strand med figurer” står som noget ganske særligt blandt Tuxens værker, da hans malerier i denne størrelse gerne forestiller storslåede portrætter af Europas kongelige og fyrstelige familier. På dette store maleri ses i stedet Tuxens døtre Yvonne og Nina med antagelig Krøyers datter Vibeke på stranden en varm sommerdag. Inspirationen fra P. S. Krøyers malerier er tydelig, da vægten er lagt på lyset og den gennemslående naturalisme.Tuxen var da også nær ven og studiekammerat af Krøyer og blev gennem dette forhold, trods sine udenlandsophold, opmærksom på det kunstneriske fremstød, som den danske kunst gennemgik i slutningen af 1800-tallet. Motiverne ændrede sig, interiørmaleri blev udskiftet med eksteriørmaleri, og malerierne blev i stigende grad et forsøg på at indfange den oprindelige livsform mellem natur og menneske.

Museumsinspektør på Fuglsang Kunstmuseum Gertrud Oelsner omtaler nærværende maleri i overfornævnte udstillingskatalog s. 129: “Luftens og havets regenererende egenskaber var evidente og ikke til at tage fejl af, og det var i høj grad også motiver, der fortolkede disse, som Tuxen tog fat på efter sin ankomst til Skagen”. Som her med de tre piger, der skildres efter badet. “Solen står højt på himlen og indhyller det brede strandparti i et tindrende lys, hvor børnenes korte slagskygger vidner om, at det er midt på dagen”.

For konditionsrapport kontakt afdeling.

Malerier, 24. februar 2015

Vur­dering

1.500.000–2.000.000 DKK

Hammerslag

1.800.000 DKK