1920/1512
Dobbeltkapslet herrelommeur af 14 kt. guld, hvid skive med sorte arabertal og små sekunder, støvkapsel af 14 kt. guld. Diam. 5,1. Vægt ca. 89 gr. Urkæde af forgyldt metal medfølger. L. 27,5.
Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder mindre buler. Krone og kædering ej af guld. Graveret med initialer. Uret fungerer, men der garanteres ikke for funktionaliteten.
Varia, 16. maj 2019
Vurdering
Hammerslag
25 bud