1822/1515
Dansk sladrekompas af forgyldt og bemalet metal, kroneformet topstykke. Kompasrose sign. Iver Jensen, delvis 18. årh.s sidste halvdel. H. 31 cm.
New text 28. May 2018
Reataureret med nyere dele og skive. Fremstår med alders- og brugsslitage.
Varia, 31. maj 2018
Vurdering
Hammerslag