1822/​1515

Dansk sladrekompas af forgyldt og bemalet metal, kroneformet topstykke. Kompasrose sign. Iver Jensen, delvis 18. årh.s sidste halvdel. H. 31 cm.

New text 28. May 2018

Reataureret med nyere dele og skive. Fremstår med alders- og brugsslitage.

Varia, 31. maj 2018

Vur­dering

8.000 DKK

Hammerslag

7.500 DKK

7.500 DKK
(Autobud) 7.000 DKK
7.000 DKK
6.500 DKK
6.000 DKK