Asger Jorn (f. Vejrum 1914, d. Århus 1973)
Uden titel, ca. 1941–43. Sign. Asger J. Olie på lærred. 34,5×32.
Litteratur: Guy Atkins: “Jorn in Scandinavia 1930–1953”, London, 1968, nr. 294. Proveniens: Henry Schmidt, København. Proveniens: Privatsamling, Danmark.
På værkets bagside betegnet “Malet i Nørre Lyngby - Vendsyssel 1941”.
Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt: modernart@bruun-rasmussen.dk
Malerier og skulpturer, 8. december 2020