1721/1534
Spølkum af sølv, mester Sivert Thorstiensson, København 1773. Diam. 14,5 cm. Samt empire flødekande, indvendig forgyldt, mester Nicolai Christensen, København 1812. Vægt 444 gr. (2)
Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker. Mindre buler, ridser og mærker. Senere indgraverede monogrammer. Hank knækket.
Varia, 25. maj 2017
Vurdering
Hammerslag
17 bud