2103/47
Sønderjysk Louis XVI standur i kasse af bemalet og guldstafferet træ, urskive af messing med hjørneornamentik af forgyldt bly, værk med månefase og datoviser. Sign. 'J. Ehler, Ao 1788'. Danmark, 18. årh.s slutning. H. 237. B. 57. D. 35.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Der gives ingen garanti for værkets funktion. To lodder, nøgle og pendul medfølger. Revner i træet.
Ældre malerier, møbler og varia, 18. januar 2021
Vurdering
Hammerslag