2103/​47

Sønderjysk Louis XVI standur i kasse af bemalet og guldstafferet træ, urskive af messing med hjørneornamentik af forgyldt bly, værk med månefase og datoviser. Sign. 'J. Ehler, Ao 1788'. Danmark, 18. årh.s slutning. H. 237. B. 57. D. 35.

Fremstår med alders- og brugsslitage. Der gives ingen garanti for værkets funktion. To lodder, nøgle og pendul medfølger. Revner i træet.

Ældre malerier, møbler og varia, 18. januar 2021

Ure ▸ Standure

Vur­dering

6.000–8.000 kr.

Hammerslag

4.000 kr.

(Autobud) 4.000 kr.
3.800 kr.
(Autobud) 3.600 kr.
3.400 kr.
3.200 kr.
3.000 kr.