2103/​47

Sønderjysk Louis XVI standur i kasse af bemalet og guldstafferet træ, urskive af messing med hjørneornamentik af forgyldt bly, værk med månefase og datoviser. Sign. 'J. Ehler, Ao 1788'. Danmark, 18. årh.s slutning. H. 237. B. 57. D. 35.

Fremstår med alders- og brugsslitage. Der gives ingen garanti for værkets funktion. To lodder, nøgle og pendul medfølger. Revner i træet.

Ældre malerier, møbler og varia, 18. januar 2021

Ure ▸ Standure

Vur­dering

6.000–8.000 DKK

Hammerslag

4.000 DKK

(Autobud) 4.000 DKK
3.800 DKK
(Autobud) 3.600 DKK
3.400 DKK
3.200 DKK
3.000 DKK