921/​426

Martin Bigum (f. København 1966)

“Voyeur” fra serien “Literary Body”, 1999. Sign. og dateret med titel på bagsiden. Akryl på lærred. 190×135. Uindrammet.

Litteratur: Kunstnerens hjemmeside, martinbigum.dk, gengivet under afsnittet “Works”, “Literary Body” (1994–1995). Litteratur: Martin Bigum: “Min personlige kunsthistorie”, Gyldendal, København 2014, geng. helsides s. 141, omtalt s. 140. Udstillet: “Martin Bigum - The Adventures of Art”, Kunsthallen Brandts Klædefabrik; Herning Kunstmuseum; Randers Kunstmuseum og Portalen i Greve, 28. juni 1997–22. marts 1998 (labels på bagsiden). Udstillet: “Martin Bigum - Min egen kunst 1989–2014”, Det Nationalhistoriske Museum, Frederiksborg; Bornholms Kunstmuseum og Trapholt, Kolding, 30. januar 2015–3. april 2016 (labels på bagsiden). Udstillet: “Martin Bigum, 140 works 1989–2016”, Arken Museum for Moderne Kunst, Ishøj (label på bagsiden). Proveniens: Privatsamling, Danmark.

Udstillingstekst påsat bagsiden:

“På et tidspunkt boede jeg i Sundevedsgade på Vesterbro. Overfor boede et ungt par, som aldrig så ud af vinduerne. Jeg blev provokeret af, at de ikke virkede interesseret i deres omverden, men helt levede i deres eget univers. Omvendt var jeg også betaget af deres altopslugende, indadvendte lykke”.

Vur­dering

125.000–150.000 DKK

Hammerslag

100.000 DKK