12027/​63

Ubekendt fotograf: Originalt s/h pressefotografi af den engelske model Twiggy (Dame Lesley Lawson; f. 1949) i rollen som Polly Browne i filmen “The Boy Friend” (1971). På bagsiden telegramstrimmel, notater samt stempel. Agence France-Presse. Dateret 13. april 1972. Fotostørrelse 23,5×18 cm. Rammestørrelse 43×33 cm.

Engelskfødte Twiggy kåredes i 1966 - blot 17 år gammel - til “Face of the Year” af tabloidavisen Daily Express og opnåede hurtigt herefter kultstatus i hele den vestlige verden. Hendes anorektiske fremtoning og drengede ansigt syntes at appellere til millioner af unge kvinder i samtiden, og hun blev supermodel inden begrebet var opfundet. Rollen som Polly Browne belønnedes med to Golden Globe Awards.

Sælger oplyser

Dette er et originalt s/h pressefotografi fra 1972, som fremstår med almindelige håndterings- og alderstegn, herunder fine overfladekrakeleringer. Bagsiden gulnet.

Kunst, antikviteter & design, 2. juli 2020

Vur­dering

800 kr.

Hammerslag