905/677
Asger Jorn (f. Vejrum 1914, d. Århus 1973)
“6 mands konference”. Sign. Jorn, Chesières, Svejts 1953. Tusch, lavering og akvarel på papir. Bladstørrelse 21×29,5.
Litteratur: “Kunst”, nr. 4, årgang 9, 1961, gengivet side 91.
Malerier og skulpturer, 7. december 2021
Vurdering
Hammerslag