899/​1123

Ejler Bille (f. Odder 1910, d. Ørby 2004)

Uden titel. Sign. på bagsiden Ejler Bille Gudhjem 1946. Olie på lærred. 131×109.

Litteratur: “Fortegnelse over et udvalg af skulptur-Maleri og grafik tilhørende Erling Koefoed”, Kunstforeningen, København, 1961, gengivet side 29.

Udstillet: Kunstforeningen, København, 1947, kat. nr. 31. Udstillet: “Høst-Udstillingen”, København, 1947. Udstillet: Udstilling i Frederiksberg Ovenlyssal, 1952, kat. nr. 61, gengivet i kataloget. Udstillet: “Fortegnelse over et udvalg af skulptur-Maleri og grafik tilhørende Erling Koefoed”, Kunstforeningen, København, 1966, kat. nr. 4.

Proveniens: Kjeld Helmer-Petersen, København. Proveniens: Landsretssagfører Erling Koefoed, København. Erhvervet på udstillingen i Frederiksberg Ovenlyssal i 1953. Siden nedarvet i familien

“Fra omkring 1944 begynder koloritten at ændre sig, farveholdningen bliver lysere og køligere, grønt og gult, spættet med rødt og blåt, fortrænger jordfarverne, samtidig med at formerne bliver mindre og bevægeligheden friere. Det er som om jorden, efter at have hvilet mørk og tung, mættet med kraft og saft, og efter at være blevet gennempløjet, nu har vist sig frugtbar og står dækket af en frodig, sollys vegetation, i hvilket der færdes dæmoniske væsener, hvis ansigter lyser mod os med gådefulde smil.” (Poul Vad i “Ejler Bille”, Danske Nutidskunstnere Bd. I", Munksgaard, København, 1961 s. 17.)

Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt: modernart@bruun-rasmussen.dk

Malerier og skulpturer, 8. december 2020

Vur­dering

800.000–1.000.000 DKK

Hammerslag

1.100.000 DKK