734/​1524

I. L. Jensen (b. Copenhagen 1800, d. s.p. 1856)

Rhododendron, valmue, pæon, iris, guldregn og passionsblomster i en “græsk” vase dekoreret med Bertel Thorvaldsens “Dagen” på en marmorkarm. Sign. I. L. Jensen. 68×55. Forgyldt ramme med empireornamenter.

Udstillet: Hirschl & Adler Galleries, New York, “Johan Laurits Jensen: Father of Danish Flower Paintings”, 1988–89 nr. 19. På akademiet studerede I. L. Jensen under C. W. Eckersberg og blomstermaleren C. D. Fritsch. 1821 besluttede han sig for at hellige sig blomstermaleriet. Han drog til Paris og studerede blomstermaleriet hos de to flamske brødre Gérard og Corneille van Spaendonck. Deres blomstermalerier var i høj kurs i perioden. Kronprins Christian Frederik, (den senere Christian VIII), der var akademiets præces, opfordrede ham tillige til at søge ind på Sèvres-fabrikken, hvor han lærte at mestre det brogede overglasurmaleri. Jensen tilbragte 4 måneder der, understøttet af Prinsen. Efter hjemkomsten til Danmark blev han ansat på Den kongelige Porcelænsfabrik, hvor han bl.a. dekorerede porcelænstallerkener og store prydvaser til Kongehuset.I. L. Jensen blev Danmarks ledende blomstermaler med en stor skare af elever. Hans produktion er varieret fra blomsterstykker, til frugtstykker, eller en blanding af begge, til blomster i urtepotter, til vildtvoksende blomster og helt enkle blomsterstudier. Både vilde og dyrkede blomster gengav han så tæt på virkeligheden som muligt.Nærværende maleri viser med al styrke hans formåen. I en stor græsk vase har han malt en overdådig buket, som enhver kunne ønske at eje.Afbildet samt gengivet på katalogets omslag

Additional Remarks

Auction

Selected Paintings, 8 September 2004

Category
Estimate

1,500,000 DKK

Sold

Price realised

1,400,000 DKK