1519/1229
Et par smaragd- og diamantørestikker af 14 kt. guld hver prydet med dråbeslebet smaragd omkranset af talrige rosenslebne diamanter. Spanien ca. 1900. (2)
Fremstår med mindre alders- og brugsslitage. Mindre skår i den ene smaragd.
Smykker, 6. maj 2015
Vurdering
Hammerslag