David Monies (f. København 1812, d. Frederiksberg 1894)
Landskab med et par spadserende i en park. Sign. D. Monies 1889. Olie på lærred. 60×77.
Proveniens: Bruun Rasmussen auktion 598 nr. 774. Bruun Rasmussen auktion 640, 1997 nr. 198. Bruun Rasmussen auktion 647, 1998 nr. 425. Bruun Rasmussen auktion 649, 1998 nr. 197.
Retoucheringer. Krakeleringer og mindre afskalninger. Nålehuller. Lærredet er dubleret. Behov for let overfladerensning.
Ældre malerier, møbler og varia, 27. september 2021