1949/​8538

To russiske rektangulære æsker, en med lakarbejde, låg i farver med hjemlig scene, tre mennesker drikker te, på bordet står en samovar; den anden æske af birkerod med oval plakette af porcelæn, dekoreret i farver med kirke. 19. årh.s slutning. L. 10 og 18. (2).

Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser. Afslag på plakette.

Russisk tema, 5. december 2019

Vur­dering

2.000 DKK

Hammerslag