2045/803
Lotte Lindahl (, aktiv 1902-1946)
Bordskål af stentøj. Dekoreret med glasur i brune og gråbrune nuancer med elementer af grønt og blåt. Sign. monogram LL, C65. Stemplet og udført hos Bing & Grøndahl. H. 11,7. Diam. 18,5.
Almindelig brugspatina, herunder overfladeridser.
Moderne kunst og design, 3. november 2020
Vurdering
Hammerslag