Agner Christoffersen, tilskrevet (f. 1907, d. 1993)
Et sæt på seks stole af riopalisander, betrukket i sæder med blåt møbelstof. Udført hos snedkermester N.C. Christoffersen, København. Ca. 1940. (6)
Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker. Let åbne samlinger. En stol med afslag på bagben.
Moderne kunst og design, 30. juni 2020