2436/542
Ludwig Mies van der Rohe (f. Aachen, Tyskland 1886, d. Chicago, USA 1969)
“Barcelona”. Lænestol med stel af forkromet stål. Dybthæftet hynder i sæde og ryg betrukket med sort skind. Formgivet 1929. Udført og mærket hos Knoll.
Stand
Fremstår med mindre alders- og brugsslitage. Enkelte ridser og mærker.
Eftersyn
I
Aarhus
Auktion
Kategori
Sælges
Vurdering
Næste bud
Dit maksbud
1 bud
Tidspunkt | Byder | Bud |
---|---|---|
864665 |