Hans J. Wegner (f. Tønder 1914, d. Gentofte 2007)
“GE 233”. Tre-personers sofa af bøgetræ, løse epeda hynder med rødt stribet møbelstof. Designet 1952. Udført hos Getama, Gedsted. L. 180.
Præsenteret på Møbelfabrikantforeningens messe i Fredericia den 28.-31. maj 1953.
Litteratur: “Dansk Kunsthåndværk” nr. 2, 1952 i annonce for lænestol. Samt i nr. 3, 1953 i annonce for sofa.
Litteratur: “Møbler” nr. 4, 1953, s. 5 og 13.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Enkelte ridser og mærker. Reparation på venstre armlæn ved bagerste samling. Under det røde betræk er originalt grønt og stribet uldbetræk, dette dog med huller.
Moderne kunst og design, 1. oktober 2013
19 bud