2426/​2266

Uhrenfabrik Union Glashütte

Dobbeltkapslet lommeur af 14 kt. guld. Ankergang og kroneoptræk. Guldanker og Guillaume-balance. Støvkapsel af 14 kt. guld. Ø 58 mm. Uret vejer ca. 148 g. 1910–20'erne.

Fremstår med alders- og brugsslitage. Uret fungerer, men der garanteres ikke for funktionaliteten. Skive krakeleret mellem 10–11.

Ure ▸ Lommeure

Vur­dering

10.000–12.000 DKK

Hammerslag

16.500 DKK

23 bud

928797 (Autobud) 16.500 DKK
900678 16.000 DKK
928797 15.500 DKK
900678 15.000 DKK
999018 14.500 DKK
900678 14.000 DKK
999018 13.500 DKK
900678 13.000 DKK
999018 (Autobud) 12.500 DKK
927786 12.500 DKK
999018 12.000 DKK
900678 11.500 DKK
999018 11.000 DKK
900678 10.500 DKK
999018 10.000 DKK
900678 9.500 DKK
846622 (Autobud) 9.000 DKK
900678 9.000 DKK
846622 8.500 DKK
900678 8.000 DKK
999018 (Autobud) 7.500 DKK
900678 7.500 DKK
999018 7.000 DKK