902/​1098

Nea Hållfast (, Sverige, 20. århundrede)

“Tulpan”. Rölakan tæppe af uld med geometrisk mønster i form af tulipaner i grøne, blå, brune og grå nuancer. Sign. NH og KH. Udført 1970'erne hos Klockaregårdens Hemslöjd. L. 235. B. 180.

Design: Sølv, keramik, møbler, belysning og tæpper, 10. juni 2021

Vur­dering

15.000–20.000 DKK

Hammerslag

10.000 DKK