2115/​775

Ernst Kühn (f. København 1890, d. Gentofte 1948)

Cirkulært spisebord med udtræk og seks tilhørende tillægsplader. Stel af nøddetræ. Top af rødligt “skildpaddelakeret” træ. Ene tillægsplade med sarg og samme lakering som bordets top, øvrige fem af mørkbejdset fyr. Antageligt udført hos Normina, 1940'erne. H. 75,5. Diam. 150. Fuld længde. 480. (7)

Stemplet HE Johansen 1948 København.

Original patineret stand. Stel med ridser og mærker. Top med ridser og nogle afslag in lak. Fem ekstra plader med pletter, ridser, mærker og hak.

Moderne kunst og design, 13. april 2021

Vur­dering

20.000 DKK

Hammerslag