Thorald Læssøe (f. Frederikshavn 1816, d. København 1878)
Parti fra en romersk have med palmer og agave omkransende en skulptur. Sign. monogram Villa Maximi Roma 2. Mai 1871. Vandfarve på papir monteret i passepartout. Lysmål 30×26.
Papiret er gulnet. Undersøgt i ramme.
Ældre malerier, møbler og varia, 1. juni 2020
20 bud