2249/​685

Børge Mogensen (f. Aalborg 1914, d. Gentofte 1972)

“Tremmesofa”. To-pers. sofa af bøg med justérbar side. Hynder i sæde, sider og ryg betrukket med dybthæftet, patineret brunt skind. Model 1789. Formgivet 1945. Udført hos Fritz Hansen. H. 86. L. 162/192. D. 73.

Tremmesofaen med gavlen, som kan slås ned og de karakteristiske lædersnører, er en af Børge Mogensen mest populære modeller. Børge Mogensen tegnede den i 1945, da han sammen med den jævnaldrende Hans J. Wegner indrettede en treværelses lejlighed til Snedkerlaugets Møbeludstilling i København. Sofaen, som kombinerer den klassiske topersoners-sofa med den engelske daybed og den franske chaiselong, var dog for avanceret for efterkrigstidens smag og blev først sat i produktion i 1963 - denne gang med stor succes.

Litteratur: Fredericia Furniture.

Litteratur: Grete Jalk [ Red.]. “Dansk Møbelkunst gennem 40 aar”, bind 2, side 260–261.

Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser og mærker. Defekt lædersnor medfølger. Læderstropper mangler i ene side. Skind med pletter og smuds.

Moderne kunst og design (udskudt), 8. december 2022

Vur­dering

15.000–20.000 DKK

Hammerslag

12.500 DKK

12.500 DKK
12.000 DKK
11.500 DKK
11.000 DKK
10.500 DKK