To franske officerskårder omkring 1830 for højere stående officerer monteret i forgyldt messing. Den ene med nedadbøjet stikplade dekoreret med militære trofæer og ca. 65,5 cm. lang enægget klinge. Den anden knap i form af ansigt, nedadbøjet stikplade dekoreret med buste af antik kriger og ca. 86,5 cm. lang enægget klinge blåneret og forgyldt på øverste tredjedel. (2)
Klingerne plettede. Den ene mangler grebets perlemor og den anden har kun den ene perlemorsplade bevaret. Det meste af forgyldningen afslidt på begge.
Ældre malerier, møbler og varia, 27. juli 2020