2415/235
Syv tedåser heraf tre af fajance prydede med transfer-dekoration H. 11,5–13,5 cm; en dekoreret i purpur, mrk. Meissen H. 10 cm samt en “Saksisk Blomst”, Den kongelige Porcelainsfabrik H. 11 cm. Derudover en lille tekande, Volkstedt-Rudolstadt samt musselmalet æggebæger. 18–19. årh. (9)
Fremstår med alders- og brugsslitage. Fajance tedåser med gennemgående revner og afslag. Saksisk Blomst tedåse - låg itu.
Ældre malerier, møbler og varia, 8. april 2024
Vurdering
Hammerslag