2044/516
Frits Henningsen (f. 1889, d. 1965)
Tre pers. sofa af mahogni. Sæde, sider og ryg betrukket med brunt stof. Udført hos snedkermester Frits Henningsen. H. 75. L. 220. D. 78.
Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser, mærker og nogle afslag. Nogle samlinger med mellemrum. Betræk med pletter, smuds, slitage og nogle defekter syninger.
Moderne kunst og design, 27. oktober 2020
Vurdering
Hammerslag