Jens Søndergaard (f. Øster Assels 1895, d. Skovshoved 1957)
“Skibe på havet, sommerdag”. Sign. Jens Søndergaard 1931 samt på bagsiden. Olie på lærred. 95×130.
Proveniens: Nationalgalleriet, Berlin. Billedet blev i 1937 beslaglagt som “Entartet kunst”.
Større krakeleringer. Afskalninger.
Moderne kunst og design, 14. maj 2013
40 bud