Mogens Andersen (f. København 1916, d. sst. 2003)
“Moya - Syv japanske sange, opus 57”. Tekst af Vagn Holmboe, 7 litografier af Mogens Andersen. Sign. i kolofonen Vagn Holmboe, Mogens Andersen, 211/250. Udført hos Edeling, København 1981. I original kassette. 59×39.
Moderne kunst og design, 7. maj 2013