Foto endnu ikke klar
1514/​500

Finn Juhl (f. Frederiksberg 1912, d. Ordrup 1989)

“FJ 45”. Et par lænestole af mahogni, betrukket på sider, ryg og løs hynde med gråblåt uld. Keder af naturskind. Udført og stemplet hos snedkermester Søren Horn. (2)

Præsenteret på Københavs Snedkerlaugs udstilling 1945.

Litteratur: Grete Jalk (red.) “Dansk Møbelkunst gennem 40 år”, bind 2, s. 276–77. Litteratur: Noritsugu Oda: “Danish Chairs”, 1999, s. 86–87.

Fremstår med alders- og brugsslitage. Enkelte ridser og mærker på ben. Begge stole med mindre kantskader på vinger. Falmet betræk med enkelte pletter. Latexgjorde under hynder er tørre og trænger til udskiftning.

Moderne kunst og design, 31. marts 2015

Vur­dering

60.000 DKK

Hammerslag

50.000 DKK

50.000 DKK