2434/​710

Eva Stæhr-Nielsen (f. Frederiksberg 1911, d. 1976)

To cirkulære fade af stentøj. Dekoreret med hhv. mørkeblå og turkisgrøn glasur. Sign. E.ST.N. Udført og stemplet hos Saxbo, 66. Udført 1950–1968. H. hhv. 2,7 og 4,2. Diam. hhv. 14,5 og 23,4. (2)

Begge 2 sort. Fad med turkisgrøn glasur med med afslag og hårrevne på kant.

Moderne kunst og design, 20. august 2024

Vur­dering

2.000–3.000 DKK

Hammerslag