1444/656
Børge Mogensen (f. Aalborg 1914, d. Gentofte 1972)
Fritstående tre-personers sofa, samt to lænestole med ben af mahogni, sider, ryg samt løse hynder betrukket med patineret sort skind. Model 2213 og 2207. Udført hos Fredericia Stolefabrik 1964. Sofa L. 222. (3)
Fremstår med mindre alders- og brugsslitage. Sider med ridser, mærker og mindre revner på læder.
Moderne kunst og design, 28. oktober 2014
Vurdering
Hammerslag
24 bud