1623/​883

Jens H. Quistgaard (f. København 1919, d. 2008)

Gryde af messing med støbte håndtag, stativ og låg af stavlimet teak. Gryde og stativ stemplet Dansk Designs Danmark, JHQ. H. 17. Diam. 25.

Fremstår med mindre alders- og brugsslitage. Ridser og overflade mærker. Manglende brænder.

Moderne kunst og design, 7. juni 2016

Vur­dering

2.000 DKK

Hammerslag