912/​163

Viggo Pedersen (f. København 1854, d. Roskilde 1926)

“Vei til Pescosolido”. Sign. Viggo Pedersen Sora 1883. Olie på lærred. 31×24.

Udstillet: Skovgaard Museet, Den Hirschsprungske Samling & Lillehammer Kunstmuseum, “I Italiens lys”, 2016–2017 nr. 14, omtalt i kataloget s. 156 og afb. s. 158. Heri beskrives nærværende maleri som et studie til det i 1884 på Charlottenborg udstillede maleri nr. 263 “Oktoberaften. Lige før Solens Nedgang. Paa Hjemvejen fra Møllen”, som findes på Den Hirschsprungske Samling (inv. nr. 3234).

Proveniens: Kunsthallen auktion 537, 2003 nr. 530.

Pescosolido er en kommune i provinsen Frosinone i den italienske region Lazio nordvest for Sora.

Mindre krakeleringer.

Malerier og tegninger, 6. marts 2023

Vur­dering

20.000–25.000 DKK

Hammerslag