Charles Burton Barber (f. Great Yarmouth 1845, d. London 1894)
En godbid. Ung pige fodrer geden en kartoffelskræl. Sign. Charles Burton Barber 1881. Olie på lærred. 46×61.
Engelsk maler som havde stor succes med sine portrætter af børn med ders kæledyr. Han blev i sin levetid betragtet som en af Englands bedste dyremalere. Han fik i kommision af dronning Victoria at male hendes børnebørn med kæledyr og ligeledes Prince of Wales (Edward VII) og hans kæledyr. Adskillige malerier tilhører den Royale Samling.
Et kendt værk er Dronning Victoria med hendes højt værdsatte tjener John Brown fra 1876.
Mindre krakeleringer. Enkelte mindre retoucheringer og enkelte minimale afskalninger langs kant.
Ældre malerier og møbler, 22. oktober 2018
11 bud