1843/​5

Charles Burton Barber (f. Great Yarmouth 1845, d. London 1894)

En godbid. Ung pige fodrer geden en kartoffelskræl. Sign. Charles Burton Barber 1881. Olie på lærred. 46×61.

Engelsk maler som havde stor succes med sine portrætter af børn med ders kæledyr. Han blev i sin levetid betragtet som en af Englands bedste dyremalere. Han fik i kommision af dronning Victoria at male hendes børnebørn med kæledyr og ligeledes Prince of Wales (Edward VII) og hans kæledyr. Adskillige malerier tilhører den Royale Samling.

Et kendt værk er Dronning Victoria med hendes højt værdsatte tjener John Brown fra 1876.

Mindre krakeleringer. Enkelte mindre retoucheringer og enkelte minimale afskalninger langs kant.

Ældre malerier og møbler, 22. oktober 2018

Vur­dering

30.000 DKK

Hammerslag

38.000 DKK

11 bud

(Autobud) 38.000 DKK
36.000 DKK
(Autobud) 34.000 DKK
32.000 DKK
30.000 DKK
(Autobud) 29.000 DKK
29.000 DKK
(Autobud) 28.000 DKK
27.000 DKK
26.000 DKK
25.000 DKK