Magnus L. Stephensen (f. Holte 1903, d. Helsingør 1984)
Syskrin af massiv mahogni opsat på løst stel, beslag af messing. Indvendigt med smal hylde, lille, justérbar opbevaringsbakke samt to løse trisser til tråd. Udført hos snedkermester A.J. Iversen. H. 64. L. 50. B. 30.
Model præsenteret på Københavns Snedkerlaugs udstilling på Kunstindustrimuseet 1935.
Litteratur: Grete Jalk [red.]: “Dansk møbelkunst gennem 40 Aar”, bind 1, s. 214–215.
Almindelig alders- og brugspatina, herunder ridser og mærker, smuds/pletter. Skrin let falmet. Top af ene ben med overfladekrakeleringer.
Moderne kunst og design (udskudt), 23. januar 2020