Jan Nieuwenhuys (f. Amsterdam 1922, d. 1986)
“Bird”. Sign. J. Nieuwenhuis 57. Olie på plade. 60×70
Proveniens: “Cobra”, Kunsthallen Kunstauktioner, auktion 373, København, 1988, kat. nr. 51, gengivet side 63.
Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt: modernart@bruun-rasmussen.dk
Malerier, skulpturer og grafik, 23. september 2020