12120/61
Et julekort med julehilsen fra Karen Blixen. Antageligvis sendt til maleren Tyge Bendix. Dateret 1952. Karton med påklistret foto. 21×28.
“Glædelig Jul 1952. Med mange Hilsner fra Karen Blixen. Jeg blev laurbergkronet af Danske Boghandlere ved deres Fest forleden, - herfra dette Billede, som maaske kan more Dem”.
Alm. aldersrelaterede slitage.
Kunst, antikviteter & design, 20. maj 2021
Vurdering
Hammerslag
26 bud