Martha Caroline (Tupsy) Clement (f. Tronhjem 1871, d. København 1959, f. Jebe)
To piger leger ved Skagen Strand. Sign. T. J. Clement. Olie på lærred. På bagsiden af lærredet kongeparrets brandstemplede, kronede dobbeltmonogram. 50×66.
Kunstneren har signeret sit værk med forbogstaverne fra kaldenavnet og ungpigenavnet.
Proveniens: Christian X og dronning Alexandrine, Klitgaarden ved Skagen; Arveprins Knud og Arveprinsesse Caroline Mathilde, Klitgaarden ved Skagen; Hendes Højhed Prinsesse Elisabeth.
Behov for rensning.
Kunstnerrettelse 15.09.2013.
Ældre malerier og møbler, 23. september 2013
21 bud